Menu
Blog

Mikro Kaynakta Kullanılan Saç Tİplerİ


Mikro Kaynak Yönteminde Kullanılan Saç Tipleri ve Özellikl
leri

Mikro kaynak işlemlerinde kullanılan saçların kalitesini ve hangi ülkeye ait olduğunu, kullanıcının anlayabilmesi maalesef mümkün değildir. Bunun sebebi saçların sizin önünüze en güzel halleri ile (fönlenmiş, şekil verilmiş ve maşa yapılmış olarak) gelmesidir.

Bu yazımızda sizler için mikro kaynak işlemlerinde kullanılan saçların özelliklerini ve Sedat Biga markalı saçları seçerken nelere dikkat ettiğimizi anlattık.

En Çok Kullanılan Ülke Saçları

Dünya saç piyasasında çoğunlukla Asya ülkelerinin saçları hakimdir. Avrupa’da ve Amerika’da da bu durum geçerlidir. Saç üretiminde en yoğun çalışan ülkeler; Çin, Hindistan ve Endonezya olarak sıralanabilir. Elbette başka ülkeler de bu sıralamaya dahil edilebilir. Ancak bu yazımızda başı çeken ülke saçlarını ele alacağız. Türk saçlarına ise ayrı bir yer ayırdık ve yazımızın sonunda yer verdik.

 

Avrupa ve Amerika Üretimi Saçlar

Avrupa ve Amerika üretimi saçlar, mikro kaynak ve medikal kaynak işlemleri için ikinci sınıf saçlar kategorisinde değerlendirilebilir. Bunun sebebi saçların çok ince telli ve renk değişimlerine karşı dayanıklı olmamalarıdır. Avrupa saçları, hacimsiz saçlar olmalarından dolayı kullanışsız saç tipleridir.

Asya Üretimi Saçlar

Çin üretimi saçların dokularının çok düz olması ve renk pigmentlerinin yoğun olmasından dolayı saç dokusu sert ve kalındır. Bu sebeple Türk saçları ile uyum sağlamaları nadiren mümkündür.

Hindistan’da üretilen saçların Türk saçları ile doku uyumu mümkündür. Fakat büyük çoğunluğunun kınalı olması, renklendirme işlemlerinde problem çıkartmaktadır.

Endonezya saçlarının büyük çoğunluğu ülkemize Jakarta bölgesinden gelir ve Jakarta saçlar olarak adlandırılır. Saç dokusu kalın telli, kuru ve pürüzlü olur. Sürekli fönlenmesi gerekir ve renk değişimlerine dayanıklı değildir. Çabuk kırılır ve sağlıksız bir matlığı vardır.

Yukarıda kısaca açıkladığımız özellikler sebebiyle, Sedat Biga Hair Studio olarak Asya üretimi saçları seçmemeye özen gösteriyoruz. Son olarak yazımızı Türk saçlarıyla tamamlayacağız.

Türk Üretimi Saçlar

Türk saç tipi, Anadolu’dan Türki Cumhuriyetleri’ne kadar geniş bir coğrafyaya uzanır. Türk saçları, dünya saç piyasasında çok nadide bir konuma sahiptir. Öyle ki dünyanın en değerli ve en zor bulunan saç sınıfıdır. Bu sebeple başka ülkelerde, Türk saçlarına ulaşmak kolay değildir. Türk saçları dalgalı, düz, kıvırcık dokulu, kolay şekil alan, hacimli ve yumuşak olurlar. Kolay renk değiştirir ve renk değişimlerine dayanıklı olması bu saç tipini değerli kılan özelliklerdir. Özelliklerinin bu derece fazla olmasının bize göre en önemli sebebi, ülkemizin de içinde bulunduğu coğrafyanın melez ırklarla harmanlanmış genetik yapısıdır. Ayrıca Türk saçlarının az bulunmasının bir sebebi, Türk kadınlarının uzun saçlarını kendilerine saklamasıdır.

Bu nadide saçları tercih etmemizin sebebi, Sedat Biga markası olarak en iyi saçlara ulaşma ve sizlere sunma tutkumuzdur.